SB ? Chcete ? AWESOME !!

Ak chcete byť moje SB/ Spriatelený blog budem len veľmi rada. Nevyžadujem nejaké prísne témy, ktorým by sa mal Váš blog venovať, veď sama mám každú úplne o inom. A čo sa týka návštevnosti a komentov, budem len rada ak sa zapojíte... či už niečo okomentíte, názorom alebo otázkou :) Ide mi o to aby sme sa takto dostali do pozornosti viac ľudkom.

Pekný deň


Ja na obed nebudem mať kožuch zo zavináča !!!

Tak Vás teda vítam aj v tejto rubrike, venovanej vareniu. Dlhé úvody netreba, tak teda opášte zástery a hor sa do toho :)

PRÍSADY

Začneme ingredienciami. Čo také by ste mali mať na dochutenie ? Zase priznajme si, že nie sme žiadna reštika, takže si vystačíme so soľou, čiernym korením a ak by ste chceli tak podľa uváženia, kvôli rôznorodosti, si zaobstarajte nejaké to bylinkové korenie (provensálske ) alebo inú výraznú zmes (na grilovanie, kura, ryby, pizzu... )

PRÍLOHY

RYŽA :)
Začnem tou, pretože nemá veľa základných spôsobov prípravy.

  •      VARENÁ - tak tam neni o čom :)
                        kúpite si tú vo varných sáčikoch a v zadu je všetko podrobne popísané. Tým, ktorí ma poznajú na odhad pomôže fakt, že mne stačí jeden sáčik - k niečomu. :) Len ho ponoríte do vody a vytiahnete uvarenú ryžu. NEZABUDNITE POSOLIŤ VODU (na jeden sáčik stačí približne mierne  kopcom čajová lyžička). Neslaná a ešte takto uvarená ryža stojí za prd a aj v nemocnici podávajú lepšiu :) Ak ste ale zabudli, nič sa nedeje pokiaľ sa ju nechystáte jesť samotnú. Slaná omáčka to môže zachrániť. O tom ako, koľko a kedy soliť, nato spravím samostatný článok do rubriky Zdravého života . Koľko času by sa mala variťje tiež uvedené na krabici vzadu, ale to už odhadnete- sáčik bude úplne plný a natiahnutý od toho ako ryža napučala. A samozrejme bude mäkká. 
  • OPRAŽENÁ ( a až potom varená)
Ja ju robím vždy tak, že aby som zabránila chaosu, najskôr si vždy všetko prichystám vedľa šporáku. Aby som nemusela odhadovať dávkovanie a taktiež preberať a vyberať tie zlé ryžové zrnká z normálneho balenia ryže, tiež používam sáčkovú. Keď je ešte v sáčku poriadne ju prepláchnem, pretože ak tam zostane priveľa škrobu, pripáli sa. Ak spravíte túto " chybu" zistíte to tak, že zrnká aj keď bude na dne olej budú vŕzgať a nepôjdu odlepiť od dna. Ak ryžu teda vymyjete poriadne, čo poznáte podľa toho, že z nej bude tiecť číra voda ( vymačkajte trochu sáčik do dlane) vyberte ju zo sáčku, alebo len ho jednoducho otvorte.Na stranu si odložte aj buď hrnček, či odmerku, v ktorej bude voda- odhadnite jej 2násobné množstvo ako bolo ryže. Preto bude dobré ak si prvý krát vymytú ryžu dáte do odmerky, aby ste videli kam siaha a následne dávkovali vodu ako dvojnásobné množstvo. Medzitým už máme zohriaty hrniec ( nemôže byť panvica lebo následne sa už upražená ryža bude variť ako tá " obyčajná") a v ňom olej. Ak ho dáte málo, ryža nezačne po čase hnednúť - vtedy pridajte viac. Pridáme ryžu, ktorá sa začne pražiť, môže sa stať, že na sáčiku, ryži alebo rukách bude ešte nejaká voda z umývania, tak bude prskať pri kontakte s olejom. NEPRESTÁVAME miešať, prechádzame vareškou stále po celom dne. Ryža sa po chvíli akoby zcvrkne a zrniečka sa jedno od druhého oddelia ( nebudú sa lepiť ako tá mokrá). Nato začnete registrovať šuchot tých zrniek. Nebojte žeby ste to prešvihli :) je to jasne počuť ... to je dobrý znak....no a ak ste dali dosť oleja (čo bude najskôr maximálne celé dno hrnca- ak je veľmi malý, inak menej ), tak ryža začne hnednúť...od svetlej poo stále tmavšiu. Nenechajte ju stmavnúť úplne, veď to je jasné. Odhanite takú zdravú, opečenú farbu...poprípade sa poučíte do budúcna. Ak už takáto je, vylejte do hrnca vodu, ktorú máte prichystanú. POZOR ! Začne to veľmi syčať a dvihne sa sýta para, tak sa nezľaknite. Potom už len pozhŕňajte zrniečka, čo zostali na krajoch hrnca a nie sú vo vode a osoľte - tá čajová lyžička bude dosť. Prikryte, aby sa varilo rýchlejšie ale nie úplne, pokrývku dajte šikmo, aby mal kade unikať vzduch. Potom počkáte kým voda nezovrie..keď sa tak stane, dáte teplotu horáku na polovicu a môžete si niekam odskočiť, času bude dosť. Treba ale chodiť kontrolovať a keď už budete vidieť, že voda sa už skoro úplne odparila a je jasne vidieť zrniečka na vrchu, po chvíľke premiešavajte, lebo aj teraz sa môže pripáliť. Miešaním zistíte, či tam ešte je voda. Ak nie v tom prípade vezmite hrniec a DOBRÚ CHUŤ :)
** 
Niekto ešte počas praženia pridá aj nasekanú cibuľu. Ja som to tak nikdy nerobila, tak neviem akú chuť tá cibuľa spraví - môžete vyskúšať :)

  • A EŠTE INAK
Sú aj  iné recepty, v ktorých napríklad sa ryža (surová) dáva do zmesí, ktoré sa potom zapekajú a tým, že sa do nich dá voda, tak sa uvarí. (Kološvarská kapusta napr) Ale to už nieje ryža ako príloha...a recepty až inokedy :)  
    

........
Ryža sa podľa mňa najviac hodí k mäsku na šťave (o tom inokedy). Napríklad k rezňom je suchá a pret sa zvyknú k takémuto menu podávať kompóty, alebo zavárané uhorky...proste niečo, čo tomu dodá šťavu :)
Pripravte sa na to, že takto pripravená ryža má svoju charakteristickú chuť... a Vám snaď bude chutiť


ZEMIAKY :)
 Tu je tých spôsobov prípravy značne viac.  Je jasné, že začneme od najľahšieho. 
  • VARENÉ V ŠUPKE
Celá príprava spočíva v tom, že zemiakom očistíte iba šupku (ak je nejak extrémne zablatená, atď- len prejdite kefkou na riady) a dáte do vody, ktorú necháte následne zovrieť. Potom msa teplota zníži na polovičnú a zemiaky sa varia. Že už sú hotové poznáte podľa toho, že začne pukať šupka, čo ale neni v každom prípade. Najlepšie je do zemiaka  pichnúť a určiť tak "stupeň" uvarenia podľa toho ako nôž, či vidlička ide skrz. Uvarený zemiak totiž nekladie žiadny odpor :-D Myslím tým, že nôž ide dnu ľahko ... veď každý už varené zemiaky jedol, tak viete aké sú mäkučké. Neuvarené alebo ešte nedovarené majú stred tvrdý a mne vždy pripadalo, že ten zemiak vŕzga :-D nie žeby ste to počuli, ale je to taký trhaný posun, keď ide nožík skrz.
  • VARENÉ (tentokrát bez šupky)
Pre správny začiatok, ošúpeme zemiaky ;) ... potom ich opláchneme a dáme ich do misky s vodou ( neviem z akého dôvodu sa to robí, ale maminka to tak robí vždy ) Dávame ich tam v celku, lebo keď sú dlho rozkrájané vo vode, vyplaví sa škrobík :) Keďže ľudia v mojom veku sa väčšinov nachádzajú na intrákoch a varia len sami pre seba, myslím, že je ok ak ich krájate hneď do hrnca, kde sa budú variť. Nemusíte ich krájať do misky, z nej potom vodu vyliať a napustiť vodu do hrnca a variť tak. Keďže jedna osoba veľa zemiakov nezje, nevadí preto, že sú nakrájané hneď od začiatku vo vode, veď to dlho nepotrvá.
Vody dajte dosť, pretože kým sa zemiačky uvaria, chvíľu to trvá, tak aby nezostali nakoniec v prázdnom hrnci, lebo voda by sa stihla odprariť. Možno ste z domu zvyknutí soliť hneď vodu, v ktorej sa varia, aby boli hneď slané, ale aj zato, lebo voda skôr zovrie. Taktiež je pravda, že je jjedlo akoby inak slané, keď sa varí v osolenej vode a keď sa osolí až na tanieri- tá chuť je čerstvejšia...a hlavne sa spotrebuje menej soli :) ďalej o tomto " probléme" už v spomínanom plánovanom článku v Zdravom živote.
No a že sú uvarené sa pozná podľa toho, že (ako vraví ocko) sa zaguľatia hrany... keď si to všimneme tak etše skúsime doň pichnúť ako už bolo povedané vyššie no a nakoniec jeden ochutnáme. A dáme pozor, aby nám zostalo niečo aj na obed :-D ... pretože nikdy to nie je iba jeden...
**
Ak vylievate vodu po dovarení zemiakov, vedzte, že to nieje až tak nanič vec. Nechajte tam pár zemiakov a  pridajte pár strúčikov cesnaku ( rozmačkaného). Ak nemáte cesnak pridajte napríklad vajíčko/ka ...normálne len surové vajíčko hoďte do vriacej vody a zamiešajte. Do jednej, či druhej polievkysa hodia krutónky (opekané chlebíčkové kocky)



  • PEČENÉ V ŠUPKE
Tak ako, keď ich ideme variť, omyjeme šupku ... my ich doma pečieme ako polovičky. Aby ale neboli zo spodu na uhlík, buď sa ukladajú až na papier na pečenie, alebo sa plech pomaže olejom.
Výborné sú s kefírom alebo kyslou kapustou a  maslom. Ako prílohu by som ich určite robila na tom naolejovanom plechu, lebo budú zdola chrumkavé a tiž by som ich nakrájala na menšie kúsky.
Nato, či už sú budeme musieť juknúť na jeden zemiak.... samozrejme, že až keď budeme mať silné podozrenie, že už sú :)...rozkrojíme, pofúkame a popapáme.

  • PEČENÉ bez šupky
 Kto si myslí, že na prípravu pečených / opekaných zemiakov ich stačí surové nahádzať na panvičku, pravdepodobne sa mýli. Neviem, či sa to už niekomu podarilo, ja som to však skúšala a úspech sa nedostavil. Bolo ich treba nenormálne dlho variť a kým boli zvútra uvarené, zvonku zhoreli.
Preto som prešla na iný spôsob, ktorý sa dá aplikovať ako na panvičku tak rúry. vtip je v tom, že predtým, v takom tvare aké ich chceme opekať, ich dáme povariť do vody. Necháme zovrieť, a ďalej vrieť 5 minút. Až takétpovarené ich hodíme na panvičku, či naolejovaný plech.
Takýto druh zemiačkov mi chutí najviac k mäsku.

** zemiaková kaša
Všetky zemiačky sa dajú rozmačkať :) Ja do nich rada pridávam maslo. No a aj kaša samotná sa dá ešte upravovať. Buď ju necháte len tak rozmačkanú, alebo ju opečiete na panvici.
Zemiaky ako také sa dajú dokonca využiť aj tak, že sa z nich urobí zemiakové cesto a napeče sa niečo, alebo sa urobia šúľance alebo podobne.

KURACIE/ MORČACIE
PEČENÉ na panvičke
Tákže. Mäsko umyjeme, kým je ešte v celku (stehná, prsia...hocičo) aby sme zbytočne nevymyli bielkoviny, keby sme umývali každý malý kúsok. (Hovorí mamka) Najlepšie je nasoliť ešte na tanieri, a nechať odstáť. Keď sa nasolí až na tanieri, tiež nevadí. Kúsky takto nahádžeme na panvicu, kľudne aj bez oleja, len na suchú... mäsko po chvíli pošťucháme :) aby sa neprilepilo na jedno miesto. Keď celé zbledne (možno závisťou) ešte chvíľu počkáme a následne zakryjeme pokrievkou. Po chvíľkach kontrolujeme a otáčame. Začne sa opekať. Tmavšie hnedé opečené vrstvy... to už poznáte. Takto pár krát kúsky pootáčame, aby sa pekne opiekli. Netreba to preháňať, a čím ďalej, tým častejšie kontrolovať, aby sa nepripiekli. Takto opečené môžeme podávať. Je to ale suchšie mäsko, tak je lepšie podávať so zemiakmi, alebo k hranolkám kečup...a tak.

PEČENÉ v rúre
Keďže naukladáme normálne surové kúsky mäska na plech a už ich neotáčame, rúru si predom vyhrejeme 150-200 °C ... a potrieme spodok plechu olejom. Mäsko(umyté a ak chceme, tak aj naporcované ) naukladáme a pečieme. Väčšinou sa na plechu nájde dosť miesta aj pre zemiačky, takže z rúry vytiahneme nafleku celý obed :)
Zo začiatku stačí chodiť kontrolovať každých 10 minút. Keď už ale vidíte, že sa blížime ku koncu, ale ešte stále to neni ono, zostaňte už radšej blízko aby ste stihli plech vybrať včas.


NA ŠŤAVE
Umyjeme a nakrájame ako sa nám páči a začíname rovnako ako pri opekaní na panvičke. Necháme mäsko zblednúť a keď ho chvíľku necháme tak a začne sa opekať, zalejeme ho normálne vodou... Do tej vody pridáme soľ, poprípade korenie. Necháme kým sa nám voda odparí (preto nezakrývame) a zostane nám jej tam iba toľko, koľko šťavy chceme. Takto pripravené mäsko sa hodí k ryži (napr)

** zahustenie
Predtým ako na panvičku dáme mäsko samotné, hodíme tam trošku múky a cibuľky. Poopekáme a následne pokračujeme už v spomínanom postupe. Mäsko, voda, osoliľ, okoreniť a nechať povariť a odpariť.

1 komentár:

  1. mno, draha Gabibu, tak som bol dnes v obchode, a napadlo mi par veci, ktore by som sa rad dozvedel. v prvom rade par zakladnych veci: napr, ako rozpustit bez urazu stuhnuty med, alebo ako nad parou roztopit cokoladku na varenie, potom by ma zaujimalo, ako sa robi krupicova kasa alebo puding (ja osobne na mliekove veci nie som, ale strasne mi to chuti a je v tom vela bielkovin). dalej by som sa rad popytal na vyuzitie niektorych surovin, napr cottage cheese, a taktiez na moznosti prace s ovocim, popripade moznosti kombinacie masko + ovocie (napr take kuracie s bananom by mohlo byt fajn, nie?). potom by ma zaujimalo par rad ohladom cestovin, napr tie cestoviny so syrom, ako si minule vravela (ja si to uz nepametam :(). zatial ma nenapada nic ine, ale ja sem napisem ked spomeniem.

    OdpovedaťOdstrániť